E-Ticaret - Sanal Mağaza

e-ticaret

E-ticaret (sanal mağaza) nedir?

E-ticaret (sanal mağaza) sistemi, içerik yönetim sistemi ile ürünlerinizi ziyaretçilerinize tanıtmanızı, perakende olarak satmanızı sağlayan, dinamik web tasarım sistemidir.

E-ticaret sistemini yöneten firmalar, tanıtmak istedikleri ürünlerin resimlerini, kategorilerini,  teknik açıklamalarını, fiyatlarını, stok durumlarını kolaylıkla ekleyebilmektedir.

B2C (Business to customer - Firmadan müşteriye e-ticaret) nedir?

e-ticaret

Genel olarak, firmaların kendi web sitelerinden pazarlama ve satış yapabilmelerini sağlayan tüm işlemler B2C olarak adlandırılmaktadır.

Bu sistemde müşteriler ihtiyacını duydukları ürünleri firmanın sanal mağazasından sipariş ederler. Müşteri siparişini verirken, ödeme için kredi kartı bilgilerini de elektronik ortamda web sitesine gönderir. Bu işlem VPOS  denilen, Internet üzerinden kredi kartı ile alışveriş yapma olanağı sağlayan oldukça güvenli ve gizlilik sistemleri gelişmiş bir ödeme mekanizmasıyla yapılır.

Özetle VPOS' un yaptığı, işletmeden kredi kartlı alışveriş yapan bir tüketicinin, kredi kartı bilgilerinin alınıp, işletmenin web sitesi kanalıyla internet üzerinden ilgili bankaya iletilmesi ve otorizasyon sonucunun onay veya reddi geri bildirimi sürecidir.

B2C e-ticaretin sağladığı avantajlar

  • Yılın 365 günü, günün 24 saati, aracı olmadan doğrudan sipariş alabilme olanağı
  • Başka şehir ve ülkelerden de sipariş alabilme olanağı
  • Müşterinin istek ve taleplerini yakından izleyebilme olanağı
  • Pazarlama faaliyetleri için gereken personel, zaman ve araç maliyetlerini en aza indirebilme ve böylece tasarruf ve verimlilik  sağlayabilme olanağı
  • Alışveriş sürecinin güvenli ve sorunsuz bir şekilde tamamlanması
pitikare ajans